2014. március 27., csütörtök

Madártej


Angolul Floating Islands, németül Schwimmenden Inseln  - mindenesetre sokkal elegánsabban hangzik, mint mondjuk a Vogelmilch.
Polcz Alaine receptjét használom:

Hozzávalók: 1/2 l tej, 3 tojás, 3 csapott evőkanál cukor, 1 kanál porcukor, 1 zacskó vaníliás cukor, 1 csapott evőkanál liszt.
Kölönválasztom a tojások sárgáját a fehérjétől. Először a tejet készítem el, miközben a fehérjéket hűtőbe teszem, hogy jó hidegek legyenek.
A tojássárgákat kikeverem 3 evőkanál cukorral, egy kevés hideg tejjel, egy csapott evőkanál liszttel, majd hozzáöntöm a vaníliás cukorral felforralt tejet, és kis lángon kevergetve addig főzöm, míg sűrűsödni nem kezd. A tűzről levéve kicsit tovább keverem, míg hűl, majd finom szűrőn átszűröm, mert úgy szeretem, ha teljesen síma a tej.
Aztán elkészítem a galuskákat: a lehűtött tojásfehérjékből kemény habot verek, majd vízgőzbe állítva tűzön tovább verem. Adok hozzá egy evőkanál porcukrot. Mikor már nagyon kemény, akkor jó. Fővő vízbe kis galuskákakt szaggatok, 1 perc után megfordítom, 1 perc után kimerem.
Mind a tejet, mind a galuskát nagyon jól lehűtöm, és együtt tálalom.
Polcz Alaine szerint lehet rá szórni rumba áztatott mazsolát, vagy reszelt csokoládét, "de az már luxus."

2014. március 3., hétfő

Brownie


Vannak napok, amiket csak csokoládéval vagy nagyon-csokoládés sütivel lehet túlélni. Ez utóbbi a brownie. Receptjét Sára hozta haza a főzőtanfolyamról, ahova havonta egyszer jár.

Hozzávalók: 160 g vaj, 160 g étcsokoládé, 3 tojás, 200 g cukor, 2 csomag vanilincukor, 120 g apró darabokra vágott dió, 120 g liszt, csipet só.
A sütőt 170 fokra előmelegítjük.
A vajat és csokoládét alacsony lángon, gőz felett megolvasztjuk, majd hagyjuk kihűlni.
A tojásokat, cukrot és vanilincukrot habosra kikeverjük, aztán hozzáadjuk a hideg vajas-csokoládét.
Végül mindehhez hozzáadjuk a diót (mi nem tettünk bele, csak a tetejére szórtunk egy kis területre, - nem mindenki szereti), a lisztet és a csipet sót, jól elkeverjük, majd tepsibe öntjük.
170 fokon kb. 20-30 percig sütjük.
 Miután kihűlt, glazurt vagy porcukrot teszünk rá.


2014. február 14., péntek

A gimnázium-


beli hagyományos Valentin-napi rózsaküldést ( lehetőség van két euróért, névvel vagy névtelenül, szerelem- vagy barátság-rózsát küldeni a kiválasztottaknak), szóval ezt a hagyományt mi szív alakú kekszek sütésével váltottuk fel, így ma egy-egy dobozka süti is lapult az iskolástáskák mélyén, szeretettel az osztálytársaknak...
Bármilyen keksz-recept megfelel, a lényeg ezúttal a díszítésen van ugyanis. Mi most ezt használtuk:

Tésztát készítünk  a következő hozzávalókból: 25 dkg liszt, 2 kiskanál sütőpor, 15 dkg porcukor, 1 csomag vanilincukor, pár csepp rumaroma, 1 db tojás, 12 dkg vaj vagy margarin. Ha kakaós kekszet szeretnénk, akkor mindehhez jön még 1 evőkanál kakaó is. Szaggatjuk, sütjük, díszítjük, satöbbi. 

Én pedig, feltételezvén, hogy az A n y a feliratú kekszek engem illetnek, töltök magamnak egy csésze teát,  mellé pedig megeszem gyönyörű Valentin-napi süteményeimet. Köszönöm!




2014. január 31., péntek

Réteges desszert pohárban

Hozzávalók 4-5 személyre:
- a piskótaréteghez: 3 tojás, 75 g cukor, 40 g vaj, csipet só, 75 g liszt
- a meggy (vagy cseresznye) réteghez: 500 g meggy, 200 ml meggyszörp, 1 evőkanál étkezési keményítő, 2 evőkanál cukor, 2 evőkanál citromlé
- a krémréteghez: 150 - 200 ml tejszín, 1 zacskó vanilincukor, annyi meggyszörp (vagy felnőtteknek jöhet cseresznyelikőr is), amennyi a piskóta áztatásához kell

Elkészítés: A tojások fehérjét a csipet sóval kemény habbá verjük, a sárgáját pedig habosra keverjük a cukorral. A vajat felolvasztjuk, majd a liszttel és a felvert hab 1/3-ával a cukros tojássárgájához keverjük.Végül a hab többi részét is hozzáadjuk a tésztához - szép finom, óvatos mozdulatokkal. Sütőpapírra vékonyan kinyújtjuk, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 10 percig sütjük. Mikor kész, cukorral megszórt, tiszta konyharuhára borítjuk, lehúzzuk a sütűpapírt, majd hagyjuk kihűlni.
Én most egy meggykompótot bontottam meg, kevesebb volt, mint 500 g, de nem kell görcsösen ragaszkodni a grammokhoz. Sose felejtsétek: mi nem főzünk, hanem alkotunk. Szóval lecsepegtetjük a megybefőttet, a leve lesz a szörp. A 200 ml meggyléből elveszünk 3-4 evőkanálnyit, és belekeverjük az étkezési keményítőt. A lé többi részét felfőzzük a cukorral és citromlével. Hozzáadjuk az elkevert keményítőt, 1-2 percig főzzük, míg sűrű nem lesz. Aztán hozzáadjuk a meggyet (amelyből félreteszünk néhányat a díszítéshez), felfőzzük, és félretesszük hűlni.
A tejszínből és vanilincukorból kemény habot verünk.
A piskótából 8 - 10 kört szaggatunk azzal a pohárral, amibe a desszertet rakjuk. Minden pohárba két piskóta-kör kerül. A következőképpen rétegezzük: piskóta, meglocsoljuk meggyszörppel (likőrrel), meggy, tejszín - mindez kétszer. Mindenképpen finom, de jól lehűtve milliószor finomabb.


2014. január 29., szerda

Túrós pogácsa

Ezt a receptet Polcz Alaine-től "tanultam", csak egy kicsit változtattam rajta. Íme: 500 g fehér liszt, 500 g túró - gyerekek, a magyar és a német túró ugyan egyáltalán nem hasonlítanak, de a recept mindkettővel működik, maximum a magyar változathoz lehet kicsivel több margarint tenni...-  két csapott teáskanál só, 250 g sütőmargarin. Összegyúrjuk, hűtőszekrényben 4 órán át pihentetjük. Aztán nyújtjuk, szaggatjuk, tetejét piros paprikás, sós felvert tojással kenjük, sütjük. Ennyi. Német barátaink odavannak érte.


2014. január 23., csütörtök

Gyümölcsleves és palacsinta.

A gyümölcslevest így szoktam főzni: két-három almát és egy körtét apróra vágok, majd két kanál cukorral addig párolom, míg kissé megpuhul. Hozzáöntök egy üveg magozott megybefőttet. Összekeverem és felöntöm annyi vízzel, amennyiből pont megfelelő sűrűségű leves készülhet. Szegfűszeggel, darált fahéjjal, vanilincukorral ízesítem, majd miután felfőtt és minden megpuhult, (ez hamar megy) hideg vízben elkevert vanília pudingporral sűrítem. Eztán még egy picit főzöm, és kész is.

A palacsinta receptjét Enikő diktálta, nálunk ugyanis ő a palcsintafelelős. A tésztához nagyjából a következő hozzávalók szükségeltetnek: fél kg liszt, 2 tojás (vagy három, ha mindjárt az elsőt leejtettük a padlóra), 2 evőkanál cukor, csipetnyi só, tej és víz - érzés szerint, amennyit felvesz- ,egy kevés olaj.


2014. január 14., kedd

Gombás-pirítós

Ez a recept - kis átalakítással - az úgynevezett Kati mama szakácskönyvéből való.
Két fej hagymát felaprítunk, felforrósított olajban megfonnyasztunk, majd hozzáadunk kb. 23-30 dkg apróra vágott gombát. Néhány percig pirítjuk, levét elfőzzük, meghintjük sóval, borssal, finomra vágott petrezselyemmel. Aztán besamel mártást főzünk: 2 dkg vajban világosra pirítunk 1 evőkanál lisztet, simára keverjük 2 dl tejjel, és sűrűsödésig főzzük. Kissé hűlni hagyjuk, sózzuk, borsozzuk, majd elkeverjük 2 db tojással, 5 dkg reszelt sajttal és a gombával.
1 bagettet felszeletelünk, majd megvajazzuk és világossárgára pirítjuk a sütőben. A gombás besamelt elosztjuk a szeletekre, megszórjuk egy kis sajjtal és kis időre még visszatesszük a sütőbe.
Kati mama szerint idénysaláta illik hozzá.